Spring Recital 
Schedule

Buy your tickets now!

June 10-11th 2022

Venue: Meridian High School, Falls Church 

New 600-seat theater

Little Dancer Program

Group 1 | Saturday June 11th

Theater Arrival/ Dress Rehearsal 8:45 AM

Performance 10:15-10:45 AM

Group 2 | Saturday June 11th

Theater Arrival/ Dress Rehearsal 11:30 AM

Performance 1:00-1:30 PM

Youth Program

Group  3 

Friday June 10th

Theater Arrival/Dress Rehearsal 4:30-7 PM

Sat June 11th Arrive to Theater 2:15 PM

Sat June 11th Performance 2:45-4:15 PM

Academy Program

Group  4 

Friday June 10th

Theater Arrival/Dress Rehearsal 6:30-9 PM

Sat June 11th Arrive to Theater 3:30 PM

Sat June 11th Performance 5-6:30 PM

Theater will open for audience 15 minutes before each show

Friday June 10th: No classes at studio for Youth & Academy Programs

Saturday June 11th: No classes for performers

Classes are not listed in show order

GROUP 1  |  Little Dancer Program

Day                     Class                 Time                Teacher                                                                        

Thursday                  Kinder Ballet                    4:00pm                  Melanie

Tuesday                  Little Dancer                 4:00pm                 Jacki

Saturday                 Kinder Jazz/Tap            9:45am                  Brittany

Tuesday                   Little Dancer                3:00pm.                Sarah-Beth

Thursday                 Pre-K Ballet/Tap         4:00pm                 Sarah-Beth

Saturday                  Kinder Ballet                11:00am                 Sarah-Beth

Saturday                  Little Dancer              8:45am                  Sarah-Beth

Friday                      Pre-K Ballet                 4:00pm                 Sarah-Beth

Tuesday                   Kinder Ballet/Tap        4:15pm                   Sarah-Beth

Saturday                  Kinder Ballet               8:45am                   Rachel

Monday                   Little Dancer               3:45pm                   Jessie

Thursday                 Private LD/PreK         1:15pm                     Jessie

Thursday                 Little Dancer               9:15am                    Jessie

Tuesday                   Pre-K Ballet                3:45pm                   Jessie

GROUP 2  |  Little Dancer Program

Day                     Class                  Time             Teacher                                                                         

Saturday                  Pre-K Ballet                     9:30am                  Sarah-Beth

Sunday                   Kinder Ballet                  10:00am              Jacki

Sunday                   Little Dancer                 8:45am                 Jacki

Saturday                Pre-K Ballet                  11:00am                Brittany

Saturday                Little Dancer                 10:15am                Brittany

Saturday                Pre-K Ballet/Tap           9:00am               Brittany

Sunday                   Little Dancer                  9:30am               Rachel

Saturday                Little Dancer                  9:30am               Rachel

Sunday                   Kinder Ballet/Jazz         8:45am                Rachel

Sunday                   Little Dancer                 11:00am               Rachel

Sunday                   Pre-K Ballet/Jazz         10:15am                Rachel

Monday                 Kinder                             4:30pm                Jessie

Wednesday           Pre-K Ballet/Tap          3:15pm                  Jessie

Wednesday           Little Dancer                3:45pm                 Sarah-Beth

Wednesday           Kinder Ballet                 4:00pm                Jessie

GROUP 3  |  Youth Program

Day                     Class                   Time           Teacher                                                                  

Monday             Private B/J/L                   3:15pm                   Jacki

Monday             Ballet I                              4:15pm                   Jacki

Monday             Jazz/HH I/II                     5:15pm                   Jessie

Monday             Private M. Theater          6:45 pm                Brittany

Tuesday             Jazz/Lyrical I/II                 5:30pm                Sarah-Beth

Tuesday             Ballet I                               5:30pm                Jacki

Tuesday             Contemp III/IV                6:30pm                Sarah-Beth

Tuesday             Ballet II/III                         6:30pm               Jacki

Tuesday             Ballet III/IV                       7:30pm                Jacki

Wednesday       Ballet I                              4:30pm                Melanie

Wednesday       Jazz/HH II/III                  4:45pm                 Sarah-Beth

Wednesday       Ballet II/III                        5:45pm                Jacki

Thursday            Jazz/HH II/III                  4:45pm                 Arturo

Thursday            Ballet III/IV                     4:45pm                 Jacki

Thursday            Ballet I                             4:45pm                 Melanie

Thursday            Jazz/Lyrical III/IV           5:45pm                 Sarah-Beth

Thursday            Jazz/Lyrical I/II               5:45pm                 Arturo

Thursday            Youth Ensemble            7:30pm                 Sarah-Beth

Friday                 Hip Hop II/III                 4:45pm                 Sarah-Beth

Friday                 Modern I                         5:30pm                 Sarah-Beth

Friday                 Tap/Jazz II                       6:15pm                  Sarah-Beth

Friday                 Youth Ensemble            7:15pm                  Sarah-Beth

Friday                 Teen Hip Hop                7:15pm                  Arturo

Saturday            Ballet I                             10:45am               Melanie

Saturday            Jazz/Lyrical III/IV           11:45am                Arturo

Saturday            Ballet II/III                       11:45am                Melanie

Saturday            Jazz/Lyrical II/III             12:45pm               Arturo

Sunday               Tap I/II                             9:45am                Deidra

Sunday               Ballet I                             10:45am               Jacki

Sunday               Intro to Ballet                 11:45am                Jacki

Sunday               Jazz/HH I/II                    11:45am                Arturo

Sunday               Jazz/HH II                       1:00pm                Arturo

Sunday               Ballet III/IV                      1:00pm                Jacki

Sunday               Contemp III/IV               2:00pm               Arturo

Sunday               Ballet II/III                        3:00pm               Jacki

GROUP 4 |  Academy Program

Day                     Class                   Time           Teacher                                                                  

Monday           Contemp B/C                 5:15pm                    Katherine

Monday           Academy B                      6:30pm                   Jessie

Monday           Contemp Con.                6:30pm                   Katherine

Monday           Jazz Con.                          7:45pm                    Jessie

Tuesday           Pre-Academy                 4:30pm                    Jessie

Tuesday           Academy A                      4:30pm                    Melanie

Wednesday    Ensemble Con.                8:00pm                   Jessie

Thursday         Teen Adv Ballet               7:30pm                    Melanie

Friday              Academy C                      5:45pm                    Melanie

Friday              Pointe 2                            7:15pm                     Jessie

Saturday         Jazz B/C                            2:00pm                   Sarah-Beth

Sunday            Tap Academy C               10:30am                  Deidra

Sunday.           Tap Academy B               12:45pm                   Deidra

Sunday            Tap Academy A               3:00pm                   Deidra

Monday           Teen Ballet Inter             7:45pm                    Brittany

Tuesday          Teen Jazz/Lyrical              7:45pm                    Sarah-Beth

Wednesday    Teen Ensemble                8:00pm                   Sarah-Beth

Thursday         Teen Lyrical                      6:45pm                    Sarah-Beth